Volite svoju rutinu treninga? Jednostavno je savršena u svakom pogledu? U stvari, tako je dobar osećaj da ste u iskušenju da radite isti trening iz dana u dan? Zašto menjati tim koji dobija, zar ne?

Ali da li je ponavljanje istih redovnih treninga svaki dan dobro za vas? Pa, zavisi… Sertifikovani lični trener Alena Beskur objašnjava zašto ne postoji jednostavan odgovor na ovo pitanje.

Stručnjaci za fitnes lome koplja oko toga da li su svakodnevni treninzi koji se ponavljaju zdravi i bezbedni. „Ovo je kontroverzno pitanje“, kaže Beskur. „Za neke ljude je u redu raditi isti trening svaki dan. Ali to zaista zavisi od vas, vašeg zdravlja, nivoa forme i vaših ciljeva.”

Radite isti kardio trening svaki dan?

Fitnes stručnjaci saglasni su da je obavljanje iste vrste kardio treninga svaki dan generalno u redu za zdrave ljude, bez hroničnih zdravstvenih problema.

Ali intenzitet kardio treninga utiče na ljude drugačije. Snažan kardio svaki dan ponekad može biti previše. Ako imate problema sa srcem ili zglobovima, na primer, intenzivni svakodnevni kardio treninzi možda neće biti bezbedni ili dobri za vaše telo.

Raditi isti kardio trening pet do sedam dana u nedelji može biti u redu ako:

∙ Nemate povrede

∙ Odaberete intenzitet koji odgovara vašem nivou kondicije

∙ Unosite dovoljno kvalitetnih prehrambenih namirnica

    Stručnjaci preporučuju da se svakodnevno krećete u skladu sa vašim zdravstvenim i fizičkim stanjem. Ali ta aktivnost ne mora biti intenzivna. Baštovanstvo, šetnja do prodavnice, penjanje stepenicama i mnogi drugi svakodnevni zadaci takođe se računaju kao kretanje.

    Radite isti trening snage svakog dana

    Trening sa tegovima na potpuno isti način svaki dan ne smatra se idealnim za većinu ljudi.

    Kada dižete teške tegove, vaši mišići se uvek malo pokidaju. Uzimanje slobodnog dana između treninga daje tim opterećenim mišićima vremena da se oporave i omogućava vašem telu da izbaci jedinjenja poput mlečne kiseline koja se nakupljaju tokom dizanja. Sa druge strane, lagane bučice različitih težina uglavnom ne izazivaju kidanje mišića.

    Odmaranje između treninga snage takođe sprečava oksidativni stres (neravnoteža između antioksidanata i slobodnih radikala u vašem telu).

    Ali ako želite svakodnevno da idete u teretanu, ključno je raditi različite mišićne grupe u različitim danima.

    „Na primer, u redu je vežbati noge u ponedeljak, ruke u utorak i leđa u sredu“, savetuje Beskur. „Ovakva rotacija dobro funkcioniše jer iako dižete svaki dan, svakoj mišićnoj grupi dajete vremena da se odmori.”

    Ali ove smernice se ne odnose nužno na sve. Studija o učestalosti treninga snage otkrila je da nekim ljudima možda nije potreban pun dan odmora između dana treninga da bi se oporavili.

    Za neke, 24 sata između treninga može biti dovoljno – što znači da biste potencijalno mogli da radite isti trening sa tegovima uzastopnim danima. Ali Beskur napominje da su učesnici studije bili u formi, mladi i zdravi, tako da se rezultati ne odnose na sve.

    Koje su prednosti promene rutine vežbanja?

    Imati stalnu rutinu vežbanja koja odgovara vašem zdravlju i životnom ritmu je sjajno. Ali promena stvari može vam dati neke značajne prednosti. Dodavanje varijacije vašem treningu može:

    ∙ Izazvati vaše telo: Nove vežbe pomažu vašem telu da se prilagodi i poboljša.

    ∙ Preduprediti dosadu: Ponavljanje istih aktivnosti može vam biti teško i na kraju smanjiti vašu motivaciju za vežbanje. Promena stvari može zadržati vežbe zanimljivima.
    ∙ Radite na različitim mišićnim grupama: Različite aktivnosti – čak i ako samo isprobavate novu kardio mašinu – mogu ciljati i ojačati različite delove vašeg tela.

    Koje su prednosti uzimanja pauza u vežbanju?

      Čak i ako ste zdravi i dovoljno spremni da vežbate svaki dan, Beskur kaže da postoje značajne prednosti uzimanja slobodnih dana.

      ∙ Dajte vašim mišićima vremena da se zarastu: Mišićna vlakna se cepaju i raspadaju tokom teških vežbi. Uključivanje vremena oporavka u svoj raspored vežbanja omogućava mišićima da se poprave i ojačaju.
      ∙ Sprečite povrede od pretreniranosti: Prejako forsiranje tokom previše dana može dovesti do povreda koje će vas na duže vreme onemogućiti da trenirate.
      ∙ Dopunite adenozin trifosfat: On pokreće vaše mišiće tako da se mogu kontrahovati i naporno raditi dok vežbate, a odmor omogućava vašem telu da podigne nivoe adenozin trifosfata.

      Ali dani oporavka ne znače sedenje na kauču. Možete i treba da budete aktivni. Beskur predlaže nežno kretanje poput istezanja u dane odmora. „Preporučujem da se istegnete više puta dnevno, tokom dana, ako možete“, dodaje ona.

      Druga opcija? Ako obično radite intenzivne vežbe, pokušajte sa „nedeljom rasterećenja“ gde nastavite da vežbate, ali nižim intenzitetom. Usporavanje s treningom pruža vašim mišićima priliku da se resetuju i oporave.A najbolja prednost trening pauze? Povratak na vašu redovnu rutinu vežbanja samo će potvrditi koliko volite to da radite.