Lešnik je uzgajan poslednjih 2.300 godina, a prvi pomen potiče iz kineskih rukopisa koji datiraju iz 2838 godine pre nove ere. Uzgajao se u regionu oko Crnog mora, u oblasti današnje Turske, pri čemu je Turska i dan danas najveći izvoznik lešnika u svetu, a potražnja za sadnicama lešnika je u poslednje vreme sve veća i veća.
U drevnim vremenima, lešnik se koristio kao lek i kao tonik, a ovde ćete saznati za šta se sve danas koristi, i po pitanju zdravlja, ali videćete i kakve sve poslastice možete napraviti od njega.
Za šta upotrebljavamo lešnik i kakve koristi imamo od njega?
Za lešnik se može reći da je posebno svestrano korišćena nLešnik je jedna od najzdravijih namirinica koje su nam dostupne, istovremeno lako uklopiva sa drugim namirnicima i jedan od glavnih sastojaka u velikom broju jela, a i od ogromnih benefita za zdravlje. U ovom tekstu ćete pročitati kakva je lešnik biljka, koje su njene mnogobrojne upotrebe i kako koristi našem zdravlju.
Kakva je lešnik biljka?
Lešnik predstavlja plod drveta leske, koja cveta i oprašuje se sredinom zime. Nakon što završi sa oprašivanjem, cvet ostaje uspavan do juna, kad počinje da se formira plod. Lešnik sazreva tokom letnjih meseci, menjajući boju od zelene do mešavine zelene i braon boje. Plodovi se obično skupljaju od kasnog septembra ili oktobra, kad padnu na tlo.
Uzgoj lešnika
amirnica, zbog velikog broja načina na koji se može koristiti, pre svega zato što zasićuje, ukusan je i nutritivno bogat i obezbeđuje potrebnu energiju. Takođe, jedan od omiljenih domaćih recepata, nezaobilazan na svim mogućim slavljima je definitivno torta od lešnika.
Pošto su kalorije u lešniku pozamašne, jer je izuzetno bogat mastima, neki ljudi mogu imati zadršku pri konzumaciji ove semenke. Ali kada se konzumira u pravilnim količinama, lešnik je u stanju da obezbedi potrebne proteine, vlakna, nezasićene masti, i druge važne vitamine i minerale.
Lešnici su takođe odlični u borbi protiv bolesti srca i dijabetesa, poboljašanju koncentracije, i pomažu i u procesu mršavljenja.
Koja su nutritivna svojstva lešnika?
I pored toga što lešnik sadrži veći udeo masti i kalorija od nekih drugih zdravih namirnica, pravilna raspoređene porcije vam mogu obezbediti potrebnu količinu nutrijenata, bez dobijanja na težini.
100 grama lešnika sadrži:
- 176 kalorija
- 4.7 g ugljenih-hirata
- 4.2 g proteina
- 17 g masti
- 2.7 g vlakana
- 17. mg mangana
- 0.5 mg bakra
- 4.2 mg vitamina E
- 0.2 mg tiamina
- 45.6 mg magnezijuma
- 0.2 mg vitamina B6
- 31.6 g folata
- 81.2 mg fosfora
- 1.3 mg gvožđa
- 4 g vitamina K
- 190 mg potasijuma
- 0.7 mg cinka
Lešnici takođe sadrže udeo vitamina C, njacina i kalcijuma.
Najveći zdravstveni benefiti lešnika
Zdravstvene prednosti lešnika su mnoge, i svakako možete imati samo koristi od konzumacije ove namirnice na svakodnevnom nivou, a posebno se preporučuje ako imate neke od sledećih zdravstvenih problema.
1. Koristan u borbi protiv bolesti srca
Lešnik je bogat različitim mineralima i vitaminima korisnim u borbi protiv različitih bolesti srca, a pre svega zbog toga što sadrži monozasićene masne kiseline koje služe da redukuju količinu lošeg holeterola i povećaju količinu dobrog holesterola u krvi.
Studije su pokazale da redovna konzumacija lešnika rezultira u snižavanju holesterola, redukciji upalnih procesa i smanjenju količine lipida u krvi. Takođe, zbog većeg udela magnezijuma, u stanju je da izbalansira količinu kalcijuma i potasijuma, i ključan je za regulaciju krvnog pritiska.
2. Reguliše simptome dijabetesa
Ako ste dijabetičar i pravite svoj plan ishrane, važno je da odaberete monozasićene masti umesto trans ili zasićenih masti. Lešnici su odličan izvor ovih “dobrih” masti, a i odličan su način da obezbedite benefite dobrih masti, bez gojenja.
Pokazano je da su dijabetičari koji su uveli lešnike u svoju ishranu, iskusili niži nivo holesterola kao i smanjenu količinu lipida u krvi. Pošto pojačava intoleranciju na glukozu, automatski pomaže i u generalnoj borbi protiv dijabetesa. Pošto su bogati magnezijumom, pokazalo se da smanjuju rizik od dobijanja dijabetesa.
3. Bogat je antioksidansima
Antioksidansi prisutni u lešniku su odlični u borbi protiv slobodnih radikala u telu i sprečavanju različitih bolesti, i smanjenju rizika od raka i bolesti srca. Pošto je bogat vitaminom E, usporava starenje i reguliše upalne procese. Da biste najbolje iskoristili antioksidanse koje lešnik može da ponudi, onda je najbolje da ga ne ljuštite prilikom konzumacije.
4. Poboljšava rad mozga
Lešnici imaju visok sadržaj elemenata koji su korisni u poboljšanju sveukupnog rada mozga i kognitivnih funkcija, ali i u sprečavanju nastanka degerativnih bolesti kasnije u životu. Zbog visokog udela vitamina E, koristan je u tretiranju bolesti starih ljudi, odnosno Alchajmerove bolesti, demencije ili Parkinsonove bolesti.
Veći udeo tiamina i masnih kiselina pomaže u borbi protiv depresije, i održavaju rad nervnog sistema. Kao deo ishrane, lešnik je u stanju da poboljša pamćenje i spreči ankcioznost, a takođe se preporučuje trudnicama, pošto pomaže u razvoju kičme i mozga kod fetusa.
5. Smanjuje rizik od pojave raka
Upravo zbog već pomenutog visookog sadržaja antiksidanasa je i koristan i kao sredstvo koje smanjuje rizik od pojave raka, ali i u borbi protiv raka. Vitamin E je opet glavni odgovoran za ovu prednost, pošto je dokazano da smanjuje rizik od pojave raka prostate, dojke, debelog creva i pluća, ali i raznih mutacija i tumora.
Vitamin E se često dodaje i kao suplement u lekovima koji se koriste prilikom hemoterapije.
6. Odličan je u borbi protiv gojaznosti
Lešnici predstavlaju odličan stimulans koji doprinosi generalnom zdravlju telesnog metabolizma. Tijamin je najkorisniji sastojak po ovom pitanju, zato što pomaže u konverziji ugljenih-hidrata u glukozu, koja predstavlja glavni izvor energije kako bi telo pravilno funkcionisalo.
Tiamin takođe učestvuje u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, koja su takođe optimalna u održavanju stabilnog nivoa energije kojim raspolažemo. Veliki udeo proteina, vlakana i zdravih masti obezbeđuje osećaj sitosti, što sprečava prejedanje, i dobijanje na težini samim tim.
7. Doprinosi opštem zdravlju tena i kose
Vitamin E u lešniku obezbeđuje potrebnu vlažnost i elastičnost neophodne za zdravlje kose i kože. Njegova antioksidantna svojstva štite od štete nastale od pod uticajem UV zračenja i dima od cigara, kao i drugim stvarima koje mogu rezultirati rakom kože i preranim starenjem.
Zbog svoje sposobnosti da regeneriše ćelije, vitamin E se pokazao kao odličan u tretiranju ožiljaka, akni i bora, ali i u opštem poboljšanju cirkulacije i smanjenju upalnih procesa.
Lešnik u ishrani
Lešnike možete jesti sveže, pečene, u testu ili u sastavu velikog broja jela i u kombinaciji sa drugim zdravim namirnicama. Često se dodaju kao sastojak čokoladnim kremovima, ili samim čokoladama. Takođe se koristi kao esktrakt u kafama i pecivima, ili kao preliv ili ukras u dezertima ili drugim ukusnim jelima.
U slučaju da želite da uživate u pečenim lešnicima bez dodatka bilo kakvih šećera, postoji mnogo načina to da uradite. Pored namaza, putera, ulja, brašna i slično, postoji veliki broj ukusnih i istovremeno hranljivih načina da uvrstite lešnik u svoju dijetu, od čega možete imati samo koristi.
O čemu voditi računa pri kupovini lešnika?
Ako kupujete sveže lešnike, najbolje je da ih kupite neoljuštene ako želite da dobijete najveću korist od antioksidanasa koje sadrže. Ako ih kupujete sa ljuskom, vodite računa da nemaju rupice ili pukotine. Takođe ih možete kupiti već ispečene, sečene ili mlevene. Ako kupujete pečene, imajte u vidu da u takvom obliku sadrže manje finonutrijenata.
Sveži lešnici su veoma kvarljivi, tako da je jako važno da ih čuvate na mestu gde se neće brzo pokvariti, tj. na sobnoj temperaturi, gde nema vlage i vrućine. Ako su u ljusci, možete ih čuvati i u frižideru u periodu od nekoliko meseci. Lešnici bez ljuske imaju kraći rok trajanja, i mogu izdržati na suvom i hladnom mestu do mesec dana.
Kako se priprema lešnik?
Ako volite puter, dostupan je i puter od lešnika, koji dosta podseća na puter od kikirikija, s tim što se pravi od pečenog lešnika. Krupno i sitno brašno od lešnika je dosta slično brašnima pravljenim od drugih semenki, s tim što se melje od onoga što je ostalo kad se lešnik iskoristi za ceđenje ulja.
Ulje od lešnika se takođe trenutno promoviše kao još jedna zdrava alternativa za suncokretovo ulje. Ovo ulje obezbeđuje odličan ukus hrani. Testo od lešnika zapravo predstavlja slatku kombinaciju šećera i mlevenih lešnika, i može se koristiti u pravljenju marcipana, glazura i drugih sastojaka za pečenje.
Ako želite sami da mlevete lešnik, dodajte malo brašna i stavite mešavinu u blender.
Lešnik štangle
Ovaj domaći slatkiš se relativno lako pravi. Za koru je potrebno umutiti margarin, šećer, brašno i mlevene lešnike. Posebno umutiti belanca, pa sve lepo sjediniti i staviti koru da se peče. Nakon 10 minuta pečenja kore, izvaditi je i premazati žumacima koje ste prethodno umutili sa šećerom u prahu, pa je vratiti da se peče. Kad se ispeče, ostaviti da se ohladi.
Fil pravite tako što prvo stavite mleko sa šećerom da provri, pa mu potom dodate mlevene lešnike. Kad se fil ohladi, pomešajte ga sa umućenim margarinom, i premažite preko ohlađenog kolača. Kolač pospite mlevenim lešnicima i potom ga isecite na štangle, i tako poslužite.
Savršeno se uklapa u zdrav način ishrane!
Smart fit koncept ishrane podrazumeva treninge u kombinaciji sa zdravom ishranom, a lešnik predstavlja namirnicu koja je savršeno uklopiva sa planom ishrane i treninga koji bi bio najoptimalniji za vaš način života, i idealna za ljude koji žele zdravije i pravilnije da se hrane, a sa pravljenjem zdravog plana ishrane možete početi odmah!