Planinarenje je aktivnost koja vam omogućava da se povežete sa prirodom, fizički se izazovete i pobegnete od svakodnevnog života. Međutim, iako planinarenje može izgledati jednostavno i opuštajuće, prvi put kad krećete na ovu vrstu avanture, potrebno je mnogo više pripreme nego što se na prvi pogled čini. 

Bilo da planirate lakšu šetnju po planinskoj stazi ili zahtevniji uspon, važno je da se adekvatno pripremite i znate kako da bezbedno i uživajući obavite ovu aktivnost. Ovaj vodič sadrži informacije koje će vam pomoći da se pripremite i izbegnete česte greške koje prate početnike.

Priprema fizičke kondicije

Iako planinarenje ne zahteva profesionalnu fizičku spremnost, potrebno je da imate osnovnu kondiciju kako biste se nosili sa izazovima koje staze i tereni mogu doneti. Pre nego što se odlučite za prvi uspon, proverite nivo svoje kondicije i, ako je potrebno, nekoliko meseci pre planiranog putovanja počnite sa treniranjem. Brza šetnja, vožnja bicikla, trčanje i vežbe za jačanje nogu i tela mogu biti odličan uvod u pripremu.

Ne morate biti u vrhunskoj formi, ali je važno da vaš organizam bude u stanju da izdrži duže fizičke napore i savlada uzbrdicu. Uzmite u obzir da planine često donose i promene u vremenskim uslovima, što može dodatno opteretiti vaše telo. Stoga, iako fizička priprema nije apsolutno neophodna za svaku stazu, ona će vam omogućiti da se osećate sigurnije i udobnije tokom hodanja.

Ako niste sigurni koju stazu da izaberete, krenite sa lakšim i kraćim rutama. Mnoge planine imaju staze koje su posebno dizajnirane za početnike i koje se ne nalaze na previše strmim ili zahtevnim terenima.

 Planinarenje u Crnoj Gori nudi staze koje su dizajnirane za ljude u zavisnosti od njihove spremnosti pa je moguće naći zelene, plave i crvene staze kao i mnogo različitih lokacija koje se mogu obići, jer je ova zemlja, osim po moru i letnjem turizmu, poznata i po prelepim planinama. Uzimajući u obzir dužinu i težinu staze, možete postaviti realna očekivanja o tome šta možete da postignete na svom prvom planirarskom izletu.

Odabir odgovarajuće opreme i prilagođavanje vremenskim uslovima

Jedan od najvažnijih faktora za bezbednost i uživanje tokom planinarenja je izbor prave opreme. Iako vam možda na početku može delovati da nije potrebna posebna oprema, pogrešan izbor obuće ili odeće može dovesti do nelagodnosti i povreda. 

Prva stvar koju morate nabaviti su kvalitetne planinarske cipele. Neće sve cipele koje se prodaju kao „planinarske“ biti odgovarajuće za svaku vrstu terena. Uzimajući u obzir da planinarenje podrazumeva hodanje po stazi sa različitim usponima, kamenitim, klizavim ili vlažnim terenima, izuzetno je važno da odaberete čvrste, ali udobne cipele koje nude dobru podršku za zglobove.

Osim obuće, obavezno obratite pažnju na odeću. Prvi saveti koji vam mogu pomoći su: slojevito oblačenje, izbor materijala koji upijaju vlagu, kao i nošenje odela koje omogućava koži da diše. Zimske temperature na planinama mogu biti znatno niže nego na niskim nadmorskim visinama, dok se tokom dana može naglo povećati temperatura, što može izazvati pregrevanje ako niste adekvatno obučeni. Prilagodite svoju opremu vremenskim uslovima i mogućim promenama temperature.

Važno je da stalno pratite promene vremena dok ste na stazi. Uvek budite spremni da prekinete uspon ili da se sklonite sa staze ako vremenski uslovi postanu previše opasni. Pravovremeno praćenje prognoze i prilagođavanje fizičke aktivnosti vremenskim uslovima može vam pomoći da izbegnete ozbiljne nezgode.

Kao dodatnu opremu, preporučuje se nošenje ranca u kojem ćete imati vodu, užinu, prvu pomoć, kartu staze i, ako planirate duže hodanje, rezervnu odeću. Oprema je investicija koja će vam olakšati planinarenje i učiniti ga mnogo prijatnijim, a takođe vam omogućiti da se osećate sigurno i spremno za svaki izazov.

Osoba stoji na vrhu planine

Bezbednost na stazi

Prvo i najvažnije pravilo kada ste na stazi je da se uvek držite označenih staza i planirate svoj put unapred. U početku se potrudite da birate staze koje su kratke i jasno označene. Pomoću mapa i GPS uređaja možete lakše pratiti svoj put i sprečiti gubljenje. Takođe, uvek je dobro da imate plan šta da radite u slučaju da se nešto neočekivano desi.

Nikada ne krećite na zahtevnu stazu ako niste sigurni da ćete moći da je savladate. Planinarenje može biti vrlo naporno, a umor može ozbiljno ugroziti vašu bezbednost. Uzimajte dovoljno pauza, pijte vodu redovno i jedite energičnu hranu koja će vam pomoći da sačuvate snagu.

Takođe, važno je da uvek obavestite nekoga o svom planu. Neka vam prijatelj ili član porodice zna kada krećete, koju stazu planirate i kada planirate da se vratite. Bez obzira na to koliko se sigurno i uvežbano osećate, uvek je najbolje imati rezervni plan.

Zdravlje i prva pomoć

Iako se većina planinarenja odvija bez problema, nikada ne možete biti sigurni da nećete doći u situaciju koja zahteva hitnu pomoć. Najbolje je da se edukujete o osnovama prve pomoći pre nego što krenete na planinu. 

Neke osnovne stvari koje bi trebalo da sadrži vaš komplet za prvu pomoć su flasteri, zavoji, antiseptičke maramice, analgetici i sredstvo za zaustavljanje krvarenja.

Osim toga, imajte na umu da planinarenje može izazvati razne fizičke tegobe, poput grčeva, povreda ili iscrpljenosti. Važno je da slušate svoje telo, da se odmorite kad to osetite i da reagujete brzo u slučaju povreda. Ako se povredite, odmah se sklonite sa staze, obratite se nekome za pomoć i obavestite spasioca ili nadležnu službu.

Planinarenje je divna aktivnost koja nudi mnoge prednosti za telo i um, ali kao i svaka aktivnost na otvorenom, nosi sa sobom određene rizike. Prvi put na planini može biti izazov, ali uz odgovarajuću pripremu, sigurno ćete se vratiti sa nezaboravnim iskustvom i željom za novim planirarskim poduhvatima.